Haber

Türkiye, Avrupa Gençlik Yönlendirme Komitesi’nde Yönetim Kurulu Üyeliği Düzeyinde Temsil Edilecek

gençlik ve Spor Gençlik Hizmetleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Enes Efendioğlu, Fransa’da düzenlenen Avrupa Gençlik Yönlendirme Komitesi (CDEJ) Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Üyesi seçildi. Enes Efendioğlu’nun seçilmesiyle Türkiye, CDEJ bünyesinde ilk kez Yönetim Kurulu Üyeliği düzeyinde temsil edilecek.

Avrupa Gençlik Yönlendirme Komitesi (CDEJ) Genel Kurulu 23-25 ​​Ekim 2023 tarihleri ​​arasında Fransa’nın Strasbourg kentinde gerçekleştirildi. Genel Kurul, Avrupa Gençlik Yönlendirme Komitesi’nin 6 kişilik yönetim kurulu üyelerini seçti. Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin Gençlikten Sorumlu Bakanlıkları. Türkiye bu yıl ilk kez Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Enes Efendioğlu’nu yönetim kurulu üyeliğine aday gösterdi. 48 üye ülkenin yaptığı oylama sonucunda Enes Efendioğlu, Avrupa Gençlik Yönlendirme Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi.

Türkiye İLK KEZ CDEJ YÖNETİMİNDE TEMSİL EDİLECEK

Efendioğlu’nun seçilmesiyle Türkiye, CDEJ bünyesinde ilk kez Yönetim Kurulu üyeliği düzeyinde temsil edilecek. Efendioğlu daha önce CDEJ’in alt komitesi olan Avrupa Programlama Komitesi üyeliğine seçilmişti. Avrupa Konseyi üyesi ülkelerin gençlikten sorumlu bakanlıklarının katılımıyla oluşturulan komite, 6 kişilik bir yönetim kurulu tarafından yönetiliyor. CDEJ, Avrupa Kurulu düzeyinde gençlik politikalarının belirlenmesini, önerilerde bulunulmasını, gençlik projelerine ayrılan bütçenin ve bütçe dağılımının belirlenmesini, Avrupa Kurulu düzeyinde her yıl verilen fon ve hibelerden yararlanacak kişilerin seçilmesini sağlar ve Avrupa Gençlik Örgütü. Komitede 2 yıllık süre için seçilen Yönetim Kurulu üyeleri ülkelerini temsilen görev almaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu