Teknoloji

Şaşırtıcı rakamlar: Windows 11 büyüyor, ileriye doğru atılan en büyük adım değil

Chip.de’ye göre birçok kullanıcı Windows 11’i hediye bile istemiyor ve Windows 10’da kalıyor. Hatta önce Windows 10’a geçiyor.

Bu durum aslında Statcounter.com’un verilerine de yansımaktadır. Statcounter aylık olarak hangi Windows sürümlerinin en popüler olduğunu ve kaç tane eski makine olduğunu gösterir.

Microsoft, Windows 11’e daha fazla kullanıcı çekmek istiyor ve üzerinde biraz daha baskı kurmak için giderek daha fazla önlem alıyor.

DÜNYA ÇAPINDA SAYILAR

Dünyadaki mevcut dağılıma bakıldığında, her 10 Windows bilgisayardan 7’sinden fazlası Windows 10 kullanıyor. Bir önceki aya göre neredeyse yüzde 5’lik büyük sıçrama dikkat çekiyor.

Windows 11 de şu anda yüzde 19’un biraz üzerinde olan hafif bir büyüme gösteriyor. Başka bir deyişle, her beş Windows kullanıcısından biri bile en son sürümü seçmedi.

TÜRKİYE RAKAMLARI

  • Türkiye’deki rakamlara bakıldığında Windows 10 kullananların oranının daha da yüksek olduğu görülüyor. Şubat ayındaki sıçrama da dikkat çekici.

  • Türkiye’deki tüm Windows bilgisayarların yüzde 77’sinden fazlası hala Windows 10 kullanıyor ve yüzde 14’ten biraz azı Windows 11’e yükseltildi.

  • Windows 7’nin payı Aralık 2022’de yüzde 21’den Şubat 2023’te yüzde 6’ya düştü.

sariyer-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu