Ekonomi

Dolarda makas yine yüzde 5’in üzerinde

Türkiye’de 14 Mayıs seçimlerinden önceki hafta, bankalar arası piyasada döviz fiyatları ile serbest piyasada ve bankalardan gelen döviz fiyatları arasındaki fark yüzde 10’u aşmıştı.

Seçimi takip eden haftada bankalararası piyasada döviz kurundaki artış nedeniyle satış fiyatlarının ortasındaki fark yüzde 2,5’a geriledi. 28 Mayıs seçimlerine günler kala makas yeniden açıldı.

Bugün bankalararası piyasada dolar/TL 19.89’dan satılırken, serbest piyasada 21.25’ten, bankalarda 21.40’tan satıldı. Böylece serbest piyasa ile bankalararası piyasa arasındaki satış farkı yüzde 6,8-7,6’ya yükseldi.

Banka kaynakları, birinci tür cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olduğu gibi ikinci seçim öncesinde de vatandaşların döviz talebinin arttığını belirtirken, bir seçimden sonra bankaların şirketlere döviz satışında bariz bir sınırlama olduğunu iddia etti. saat ve bu makası artırdı.

Ayrıca 14 Mayıs seçimlerinden bir hafta önce Merkez Bankası’nın bankalardan yasal müşterilere döviz satışını yasakladığı iddia edilmişti. Birden fazla kur tehlikesine işaret eden banka şubesi kaynakları da en değerli şeyin bankalarda makas alıp satmak olduğuna işaret etti.

Döviz tasarruflu mevduat getirilerindeki sertleşmenin spread üzerinde artırıcı etki yarattığını söyleyen banka şubesi kaynakları, döviz getirisi ile KKM yapan tasarruf sahiplerinin vade sonunda döviz talebinde bulunabileceklerini hatırlattı.

Bu makale ilk olarak My Economy’de yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu