Ekonomi

Savunma sanayi devi TAI’den Kahramanmaraş’ta dev yatırım

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Lideri Mustafa, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in açıkladığı yatırım planlamasının detaylarını açıkladı.

Canlı bağlantıyla bir televizyon programına konuk olan Demir, TUSAŞ’ın deprem sonrası bölgeyi canlandırmak, hem üretimde hem de istihdamda hareketlilik yaratmak için Kahramanmaraş’ta üretim tesisi kuracağını söyledi.

TUSAŞ’ın Kahramanmaraş’ta kendi tesisini kuracağını belirten Prof. Dr. Demir, şunları söyledi:

“TUSAŞ hız anlamında kapalı bir alana girerek kendi makine ve teçhizatını oraya taşıyarak üretime başlayacak ve ardından daha geniş bir alanda kendi programını hayata geçirecek. Tabii ki TUSAŞ’ın yaptığı planlama sadece bir adım. Bizim için 7-Başka firmaların da benzer faaliyetleri 8 farklı bölgede gerçekleştirmesini planladık.Amacımız bir an önce bölgede üretim ve istihdam faaliyetleri yürüterek bölgeye canlılık katmak TUSAŞ’ın iş yükü ağır. Tusaş’ın ileriye dönük planladığı iş yükü özellikle uçak segmentleri alanında, bu anlamda üretim planlaması söz konusu.”

YATIRIM DEĞERİ 1 MİLYAR LİRA

Sürecin detaylarının bölgedeki koşullara bağlı olduğunu belirten Demir, “Şu anda kapalı bir alan bulundu ve ekipmanların oraya nakledilmesi planlanıyor. Ancak sıradan TUSAŞ, bölgedeki yetkililerle temas halinde. Daha büyük tesis alanları için 6 ay içinde tesislerimizi devreye alacağız TUSAŞ önce 250 kişiye istihdam sağlayacak ama seneye bu sayı 500-600’e ulaşabilir.Yatırım değeri 1 milyar lira artı tesis” dedi.

‘SAVUNMA SANAYİ KAHRAMANMARAŞ’TA ÜRETİM FAALİYETİNE BAŞLADI’

TAI Lideri Prof. Dr. Rafet Bozdoğan ve beraberindeki heyet, KMTSO Lideri Mustafa Bultu ve Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Narlı’yı ziyaret etti.

Ziyaret kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda bölgede üretim ve istihdamın artırılmasına yönelik istişarelerde bulunuldu ve Artifact ile Narlı, TUSAŞ’ın üretim alanı için girişim başlattı.

Bu doğrultuda KMTSO’nun geçtiğimiz günlerde düzenlediği 5. Olağan Toplantısında savunma sanayi alanında yatırım olacağının müjdesini veren Lider Bulgu, “Kahramanmaraş’ta savunma sanayi yatırımı konusunda önemli bir atılım başladı. .Savunma Sanayi Kahramanmaraş’ta üretim faaliyetlerine başlıyor.Protokoller imzalandı.Kısa süre sonra da faaliyete geçecek” dedi.

egil-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu