Ekonomi

New York Borsası, Fed’in Para Politikası Kararının Ardından Karışık İzlenimle Tamamlandı

YENİ New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararının ardından günü karışık hareketle kapattı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 80 puandan fazla yükseldi ve yüzde 0,23 artışla 35.520,12 puan oldu. 13 gün üst üste yükselen endeks, 1987’den bu yana en uzun fayda serisini elde etti.

S&P 500 endeksi 4.566,75 puan yatay seyrederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,12 azalarak 14.127,28 puan oldu.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararının ardından borsalarda karışık bir seyir izlendi.

Fed beklentiler doğrultusunda politika faizini 22 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığına yükseltti.

FOMC’nin karar metninde, Komite’nin gelecekteki politikasını belirlerken ek bilgileri ve bunun para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam edeceği vurgulandı.

Fed Lideri Jerome Powell düzenlediği basın toplantısında, “Veriler gerektiriyorsa Eylül’de yeniden faiz artırımına gidilebileceğini söyleyebilirim ama sabit de bırakabiliriz. Dikkatli karar vereceğiz.” sözünü kullandı.

Enflasyonun yeniden yüzde 2’ye düşürülmesi sürecinde katedilmesi gereken çok yol olduğuna işaret eden Powell, 2025 yılına kadar enflasyonun yüzde 2’ye ineceğini düşünmediğini belirtti.

Analistler, Powell’ın “verilere bağlı kalma” vurgusunun yatırımcıları Fed’in bir sonraki hamlesi konusunda kararsız bıraktığına dikkat çekti.

Öte yandan şirketlerin bilançoları açıklanmaya devam ederken, ikinci çeyrek mali sonuçlarını beklentilerin üzerinde açıklayan Google’ın ana şirketi Alphabet’in hisseleri yaklaşık yüzde 6 değer kazandı.

Bilançosu bugün açıklanan ticari uçak teslimatlarındaki artışı yansıtan Boeing’in hisseleri de yüzde 9’a yakın değer kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu