Haber

NATO Genel Sekreteri ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Kosova’daki gergin durumu görüştü

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, kuzey Kosova’daki gergin durumu görüşmek üzere bir araya geldi.

Brüksel’deki görüşmeye ilişkin açıklama yapan Stoltenberg, NATO’nun Kosova barış gücü KFOR’un yıllardır bölgede görev yaptığını belirterek, misyonlarının Birleşmiş Milletler’in (BM) verdiği yetkiye dayandığını, Kosova’daki misyonun ise görevini tarafsız bir şekilde yerine getirir.

Mayıs ayındaki olaylarda KFOR askerlerinin saldırıya uğradığını ve 3’ü ağır 93 askerin yaralandığını hatırlatan Stoltenberg, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

500 asker gönderilerek bölgedeki varlığın artırıldığını belirten Stoltenberg, “Yetkimizi tarafsız bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. BM mandasını uygulamak için gerekli güçlere sahip olmamızı sağlayacağız.” söz konusu.

Stoltenberg, Kosova’nın kuzeyinde gerilimi düşürme ve tırmandıran söylemlerden kaçınma davetini yineledi ve tek çıkış yolunun AB’nin kolaylaştırdığı Belgrad-Priştine Diyaloğu’nu yapıcı bir şekilde sürdürmek olduğunun altını çizdi.

Vucic: NATO Sırpların güvenliğini sağlamalı

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ise sadece Kosova’nın kuzeyindeki gelişmelerden değil, genel olarak kaygı duyduğunu söyledi.

Kosova’daki gelişmelerin kendileri için sadece siyasi değil güvenlik meselesi haline geldiğini dile getiren Vucic, gerginliğin tırmanmasından Kosovalı yetkilileri sorumlu tuttu.

Vucic, vurularak ağır yaralanan ve asılsız suçlamalarla tutuklanan Sırpların da olduğunu belirtti. dedi.

Kuzey Kosova’da gerilim

Kosova’nın kuzeyinde Sırpların yoğun olarak yaşadığı Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç belediyelerinde 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri kazanan Arnavut belediye başkanları, 26 Mayıs’ta göreve başladı ve Kosovalı Sırplar protesto etti.

Arnavut belediye başkanlarını korumak için bölgeye gönderilen Kosova polisi ile Kosovalı Sırplar arasında çatışma çıktı.

Sırbistan, iki ülkenin sınır bölgesinde Kosova polisi olduğu belirlenen 3 kişiyi “Sırbistan’da eylem yapmayı planladıkları” gerekçesiyle gözaltına alırken, Kosova polisin “kaçırıldığı” iddiasında bulundu. Sırbistan. Sırbistan, 26 Haziran’da Kosova polisini serbest bıraktı.

Kosova polisi de yaklaşık 10 Kosovalı Sırp’ı farklı nedenlerle gözaltına aldı ve Sırbistan bu kişilerin bir an önce serbest bırakılmasını talep etti.

İki ülke arasında zaman zaman karşı karşıya gelen gerginliğin temel sebebinin Sırbistan’ın 2008 yılında tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı gibi görmesi olduğu belirtiliyor.

Avrupa Birliği’nin (AB) arabuluculuğunda 2011 yılında başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulunmasına çalışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu