İş

KOSGEB, deprem bölgesi donatı limitlerini artırdı

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı (KOSGEB), deprem bölgesindeki işletmelerin hızla faaliyetlerine dönebilmeleri için yeni bir çalışma başlattı.

KOSGEB, Klasik Girişimci Güçlendirme Programı kapsamında deprem bölgesine verdiği desteği 65 bin liradan 130 bin liraya çıkardı. Cumhurbaşkanlığı, İleri Girişimci Destek Programı adı altında 375 bin lira olarak verdiği desteği deprem bölgesi için 750 bin liraya çıkardı.

Destekten, resmi kurumlarca ağır hasarlı olduğu tespit edilen, derhal yıkılması veya tamamen yıkılması gereken işyerleri yararlanacak. Bu işletmeler daha önce KOSGEB desteklerinden yararlanıp yararlanmadıklarına bakılmaksızın Klasik Girişimci Destek Programı ve İleri Girişimci Destek Programı kapsamında desteklenecektir.

Geleneksel girişimcilere 130 bin TL

Geleneksel Girişimci Destek Programı kapsamında işletmesini kuran girişimcilere 130 bin liraya kadar karşılıksız destek verilecek. İşletmeler istihdam için 100 bin, kuruluş giderleri için 20 bin, girişimci veya çalışanın alacağı belge için 10 bin liraya kadar ek kelimesini kullanabilecek.

Gelişmiş girişimcilere 750 bin TL

İleri Girişimci Destek Programı kapsamında işletmesini kuran girişimciler de toplamda 750 bin liraya kadar geri ödemesiz takviyeden yararlanabilecek. Makine-teçhizat ve yazılım giderleri için 600 bin, sağlayacağı istihdam için 100 bin, mentorluk, danışmanlık ve işletme koçluğu için 20 bin, kuruluş giderleri için 20 bin, girişimci veya çalışanın alacağı sertifika için 10 bin lira.

KOSGEB tarafından deprem bölgesine sağlanan diğer destekler

2023 yılında yaşanan depremin hemen ardından bölgedeki işletmelerin borçları ile afette hayatını kaybeden işletmecilerin tüm borçlarının silinmesine karar veren KOSGEB, ölçeklere bakarak 1,5 milyon liraya varan finansman imkanı sağladı. Acil Destek Kredi Programı ile işletmelerin hasar durumları ve

Afet Dönemi Yaşam Alanı Desteği ile KOBİ’lere ve esnafa 300 bin liraya kadar geri ödemesiz konteyner eki başlatarak, konteyner başına 30 bin lira bazından 10 konteyner hakkı getirdi.

Ayrıca 75 bin liralık Afet Yaşı Operasyon Eki’ni başlatarak işletmelerin bakım, tadilat, onarım, işçi, hammadde, malzeme, teçhizat ve teçhizat gibi giderlerinin karşılanmasını hedefledi.

cathaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu