Haber

KDC’de Çinli madencilik şirketine saldırı: 2’si Çin vatandaşı 4 kişi hayatını kaybetti

Orta Afrika Cumhuriyeti Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin (KDC) Güney Kivu eyaletinde Çinli bir madencilik şirketine ait altınları taşıyan konvoya silahlı saldırıda 2’si Çin vatandaşı 4 kişinin öldüğü bildirildi. ülke.

Yerel yetkililerden yapılan açıklamada, Fizi bölgesindeki Kimbo Nehri yakınında meydana gelen olayda saldırganların konvoydan büyük miktarda altın çaldığı belirtildi.

Açıklamada, saldırıda Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden bir asker ve şoförün yanı sıra Çinli madencilik şirketinin 2 çalışanının hayatını kaybettiği, 3 kişinin de ağır yaralandığı kaydedildi.

Yer altı kaynakları açısından zengin olan KDC’de birçok Çinli madencilik şirketi faaliyet gösteriyor.

Ruanda, Burundi ve Tanzanya ile sınır komşusu olan Güney Kivu’da çok sayıda yasa dışı silahlı örgüt, yer altı kaynaklarının kontrolü için silahlı mücadele yürütüyor.

2021 yılında Güney Kivu’daki madende çalışan 5 Çin vatandaşı kaçırılmıştı. Olayın ardından Çin’in Kinşasa Büyükelçiliği, vatandaşlarını hükümete karşı savaşan gerilla gruplarının faaliyet gösterdiği Güney Kivu, Kuzey Kivu ve Ituri sınır bölgelerini terk etmeye davet etti.

palandoken-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu