İş

Japon sendikaları 1990’lardan bu yana en büyük ücret artışına hazırlanırken, BOJ politika değişikliğinin sinyalini verdi

Japonya ekonomisi için önemli bir gelişme olarak, yaklaşık 7 milyon işçiyi temsil eden Rengo sendika grubu, bu haftaki yıllık ücret görüşmelerinin sonuçlarını bugün yerel saatle yaklaşık 16:15’te (0715 GMT) açıklayacak. Beklenen açıklama, Toyota Motor’un (NYSE:TM) son çeyrek yüzyıldaki en önemli ücret artışını açıklamasını takiben analistlerin tahminlerini değiştirmelerine yol açtı ve şimdi ücret artışlarının %4’ü aşmasını bekliyorlar.

Bu yılki ücret artışının %4’ün üzerinde olduğu teyit edilirse, 1990’ların başından bu yana en büyük artış gerçekleşmiş olacak ve geçen yılki %3,6’lık zammı (son otuz yılın en yüksek zammı) geride bırakacak. Daha büyük ücret artışları, Japonya Merkez Bankası’nın (BOJ) negatif faiz oranlarının olası durdurulması da dahil olmak üzere para politikasını değiştirmesinin potansiyel bir öncüsü olarak görülüyor. Merkez Bankası’nın bir sonraki politika toplantısının 18-19 Mart tarihlerinde yapılması planlanıyor.

Daha yüksek ücretler için yapılan baskı, Japonya’nın yaşlanan nüfusu ve azalan işgücüyle daha da kötüleşen işgücü sıkıntısının devam ettiği bir ortamda geliyor. Başbakan Fumio Kishida, ülkenin yıllardır süregelen deflasyondan çıkmasına yardımcı olacak bir araç olarak ücret artışını savunuyor.

Mizuho Securities’in baş piyasa ekonomisti, ücret artışlarının ilk tahminlerini aşabileceğini ve potansiyel olarak %4,5 ila %5’e yaklaşabileceğini belirtti. Böyle bir sonucun BOJ’a negatif faiz politikasını muhtemelen bu ay içinde revize etmesi için önemli bir itici güç sağlayacağını kaydetti.

Hafta başında Panasonic, Nippon Steel ve Nissan gibi büyük Japon şirketleri, “shunto” ya da “bahar emek saldırısı” olarak bilinen yıllık ücret görüşmeleri sırasında sendikaların ücret artışı taleplerini karşılamayı kabul etti. Bu müzakereler, diğer ülkelere kıyasla işçi ve yönetim arasında genellikle daha işbirlikçi bir ilişki ile karakterize edilen Japon iş dünyasının ayırt edici bir özelliğidir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu