Haber

İsrail’den Gazze kararı! Bölüm resmen geri çekiliyor

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları 101’inci gününde devam ederken Tel Aviv yönetiminden dikkat çeken bir karar geldi. İsrail ordusu 36. Tümeni Gazze Şeridi’nden çekmeye karar verdi.

GERİ ÇEKİLME KARARI

İsrail ordu radyosundan yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’nde 3 tümenin “mücadeleye” devam edeceği ve 36’ncı Tümenin geri çekileceği belirtildi.

İsrail ordusu 31 Aralık’ta yaptığı açıklamada 551’inci Yedek Tugay, 14’üncü Tugay ve 3 eğitim tugayını Gazze Şeridi’nden çekeceğini duyurdu.

İsrail merkezli “Walla” haber sitesi ve Kanal 12 televizyonu, 21 Aralık’ta Golani Tugayı’na bağlı birliklerin ağır kayıplar verdikten sonra dinlenmek üzere Gazze Şeridi’nden çekildiğini duyurdu.

Ayrıca İsrail resmi televizyonu KAN’ın 4 Ocak’ta yayınladığı haberde, Gazze Şeridi’nin bazı bölgelerinde ordunun daha küçük askeri güçlerle savaşın üçüncü aşamasına girdiği belirtildi.

Ancak İsrail ordusundan üçüncü aşamaya geçişe ilişkin resmi bir açıklama yapılmadı.

7 EKİM SONRASI İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİ

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik sürekli ihlallere yanıt vermek” gerekçesiyle 7 Ekim 2023’te İsrail’e kapsamlı bir saldırı başlattı. “

İsrail, 7 Ekim’deki saldırılarda 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarında en az 10 bin 300’ü çocuk, 7 bin 100’ü kadın olmak üzere 24 bin 100 Filistinli öldürüldü, 60 bin 834 kişi de yaralandı. Enkaz altında binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 188’i toprak işgali sürecinde olmak üzere 522 askerinin öldürüldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023’te 4 gün verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani mola” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim 2023’ten bu yana 352 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim 2023’ten bu yana sınırda devam eden çatışmalarda 29 Lübnanlı sivil, 161 Hizbullah üyesi, 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri hayatını kaybetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu