Haber

İsrail-Filistin savaşında 36. gün: Şifa Hastanesi devre dışı kaldı; 39 bebek öldü

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın 7 Ekim sabahı Aksa Tufanı adı altında İsrail’e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail’in Gazze saldırıları 36’ncı gününde de devam ediyor.

İşte İsrail’in gün içindeki saldırılarında yaşanan gelişmeler:

ŞİFA HASTANESİ ENGELLİ OLDU, 39 BEBEK OKSİJEN EKSİKLİĞİNDEN ÖLDÜ

– Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra: “İsrail güçleri Gazze’de Şifa Hastanesi’nin ameliyathane bölümünü vurdu. Şu anda Şifa Hastanesi yerleşkesinde mahsur kaldık. Şunu söyleyebiliriz: İsrail güçleri burada hareket eden her şeyi hedef aldığı için Şifa Hastanesi hizmet dışıydı. Şifa’daki oksijen makineleri Hastane durdu, “Bazı hastalarımızı bu yüzden kaybettik.”Filistin Sağlık Bakanı da Şifa Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tutulan 39 bebeğin oksijen yetersizliğinden hayatını kaybettiğini açıkladı.

TAM SAYFA GAZZE BİLDİRGESİ

– ABD’deki 900’den fazla siyah Hıristiyan inanç lideri New York Times’a şunları söyledi: tam sayfa  “Gazze’de derhal ateşkes istiyoruz” İlanı verdi.

BM: GAZZE’DE ÇOCUKLARIN HAYATI BİR İPLİĞE BAĞLI

– UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Müdürü Adele Khodr, Gazze’de 1 milyon çocuğun hayatının pamuk ipliğine bağlı olduğunu söyledi. Hastanelerin korunmasının ve hayat kurtaran tıbbi malzemelerin ulaştırılmasının savaş hukuku kapsamında bir zorunluluk olduğunu hatırlattı.

RUSYA VE ÇİN’DEN ORTAK HAREKET

– Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) iki daimi üyesi Rusya ve Çin, İsrail ordusunun yoğun saldırılarının devam ettiği Gazze’de derhal ateşkes ve sonrasında kalıcı çözüm konusunda ortak görüş ortaya koydu. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Gazze Şeridi’ndeki krizin “şok edici” olduğunu söyledi. Nebenzia, “Filistin bölgesinde küresel boyutta bir trajediyi ortaya çıkaran gerçek bir insani felaket yaşanıyor. İsrail hava saldırıları, sivil altyapı bölgelerindeki konut binalarının ve hayati önem taşıyan sivil binaların neredeyse yarısını tamamen yok etti veya hasara uğrattı. Bir kez daha görüyoruz ki” dedi. Çatışmanın tırmanmasının kabul edilemez ve tehlikeli doğası.” Daha da vurguluyoruz. Bu yönde atılacak ilk adımın İsrail-Filistin çatışma bölgesinde derhal ateşkesin sağlanması olacağına inanıyoruz. Filistin sorununun çözümü hiçbir şekilde Filistinlileri kadim topraklarından sürme çabalarıyla ilişkilendirilmemelidir. Kökleri uluslararası insancıl hukuk kararlarına sıkı sıkıya bağlı olan bu uzun vadeli tarihi sorun, anlamlı, derinlemesine ve kapsamlı bir şekilde ele alınacaktır. “Temel analize ihtiyaç var” dedi. Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jung da üçüncü tarafları “çifte standartlardan” kaçınmaya çağırdı. Jung, “Tüm taraflara, özellikle de taraflar üzerinde benzersiz bir etkiye sahip olan büyük güçlere, jeopolitik mülahazaları ve ikili standartları bir kenara bırakıp tüm çabalarını ateşkes ve çatışmaların sona erdirilmesine odaklamaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.” “Gazze’de uluslararası insancıl hukukun bariz ihlaline karşı derin endişemizi ve güçlü karşıtlığımızı ifade ediyoruz.” Jung, sivillere yönelik “toplu cezalandırmaya son verilmesi” çağrısında bulunduğunu söyledi. Kasım ayında Konseye başkanlık eden Çin’in Büyükelçisi, Gazze’nin geleceğiyle ilgili olarak, “Şunu belirtmek gerekir ki, Gazze ile ilgili hiçbir düzenleme Filistin halkına dayatılamaz. Mevcut duruma ilişkin hiçbir analiz, ikisinden farklı olamaz.” -devlet çözümü.” sözlerini kaydetti.

ERDOĞAN RİYAD’A SEYAHAT

– Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in başta Gazze olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarına ve Filistin halkına yönelik saldırılarına yönelik düzenlenen 8. Muhteşem İslam Zirvesi’ne katılacak. Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da gerçekleştirilecek zirvede İslam dünyası temsilcilerinin, gelişmelere karşı atılacak somut adımlar konusunda fikir alışverişinde bulunması bekleniyor.

NETANYAHU’DAN MACRON’A CEVAP

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Gazze’ye ilişkin açıklamasında, “Bebekler, kadınlar ve yaşlılar bombalanıyor, öldürülüyor. Bunun hiçbir gerekçesi ve meşruiyeti yok. Bu nedenle İsrail’e durma çağrısı yapıyoruz.” söz konusu. İsrail Başbakanı Netanyahu, “Dünya başkanları İsrail’i değil Hamas’ı kınamalı. Sivillere verilecek her türlü zararın sorumluluğu İsrail’e değil Hamas’a aittir.” Sözleriyle cevap verdi.

KAYNAK: AJANSLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu