Haber

İran ve Libya Dışişleri Bakanları İkili İlişkileri Görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abudullahiyan ve Libya Dışişleri Bakanı Nacla al-Mengush “ikili ilişkiler ve bölgesel meseleleri” ele aldılar.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Abdullahiyan resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran’da bulunan Libya Dışişleri Bakanı Menguş’u resmi törenle karşıladı.

Heyetler arasında gerçekleştirilen görüşmenin ardından konuşan Abdullahiyan ve Menguş, görüşmelerde ikili bağlantıları ve bölgesel sorunları değerlendirdiklerini kaydetti.

Libya’da güvenlik ve istikrarın tesis edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Abdullahiyan, İran’ın Libya ile ilişkilerini geliştirmeye ve bu ülkenin yeniden inşasına yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydetti.

İsveç ve Danimarka’da Kuran’a yönelik saldırıları kınadıklarını belirten Abdullahiyan, bu konuda İslam ülkelerinin birlik ve beraberliğinin önemine dikkat çekti.

Üst düzey bir Libyalı yetkilinin İran’ı ziyaretinden 17 yıl sonra Tahran’a gelen Libya Dışişleri Bakanı Mengush da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu gezinin iki ülkenin karşılıklı ilişkileri geliştirme iradesini gösterdiğini söyledi.

Görüşmede taraflar, Karma Yüksek Konsey toplantılarının düzenlenmesi, siyasi istişare komitesi kurulması, ekonomik ve ticari bağların güçlendirilmesi, bilimsel ve teknolojik iş birliği ve özel stantların düzenlenmesi gibi çeşitli alanlarda ikili işbirliğinin geliştirilmesi konusunda mutabakata vardı.

Abdullahiyan ve Menguş, Libya’nın Tahran’daki diplomatik temsilciliğinin büyükelçilik düzeyine çıkarılması, İran’ın Trablus büyükelçiliğinin yeniden açılması ve iki ülke arasındaki deniz taşımacılığının yeniden başlaması gibi son aylarda yaşanan gelişmelerden duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu