Haber

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman: Seçimleri kazanmak için göçmenleri durdurmalıyız

İngiltere, ülkeye yasadışı yollardan girmeye çalışan göçmenleri durdurmak için bir çıkış yolu arıyor.

Ülkede bir sonraki seçimlerin Ocak 2025’te yapılması planlanıyor.

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman, iktidardaki Muhafazakar Parti’nin seçimi kazanmak için göçmen teknelerinin geçişini durdurması gerektiğini söyledi.

“Göç teknelerini durdurmalıyız”

Braverman, hükümetin bugün açıklaması beklenen “küçük teknelerle ülkeye girenlerin sığınma talebinde bulunmalarını engelleyecek yeni yasa tasarısı” öncesinde The Telegraph gazetesine değerlendirmelerde bulundu.

“Göçmen gemilerini durdurmak zorundayız ve yasa tasarımız bunu yapacak. Artık geçici çözümler veya zor kararlardan kaçınma yok.”Yeni tasarının uluslararası hukuk açısından meşruiyetini sorgulayanlara yanıtında Braverman ifadesini kullanarak şunları söyledi:

“Buraya yasa dışı gelirseniz kalamazsınız”

Ben ve Başbakan (Rishi Sunak) tasarının işe yaradığından emin olmak için yorulmadan çalışıyoruz. Biz bu krizi çözmek için uluslararası hukukun sınırlarını zorladık… Buraya yasa dışı yollardan gelirseniz kalamazsınız.

“Seçimi kazanmak için…”

Braverman, sistematik olmayan göçmen sıkıntısının partisine önümüzdeki seçimlerde etkisi ile ilgili olarak şunları söyledi:

Seçimi kazanmak için göç teknelerini durdurmamız gerektiğini düşünüyorum. Anlamı yok. Bu nedenle Başbakan (Altar), göç konusunu hükümetin 5 önceliğinden biri haline getirdi.

İngiliz hükümetinin bugün ülkeye küçük teknelerle giren yasa dışı göçmenlerin sığınma talebinde bulunmalarını önleyecek yeni bir yasa tasarısı açıklaması bekleniyor.

Sunak, Ruandalı mevkidaşı ile göçmenliği görüştü

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak dün Ruanda Devlet Lideri Paul Kagame ile yaptığı telefon görüşmesinde yasadışı göç konusunu ele aldı.

Başbakanlık 10 Numaralı Ofis’ten yapılan açıklamada, iki cumhurbaşkanının İngiltere-Ruanda göçü karışmasını, insan kaçakçılığını önlemeye yönelik ortak çabaları ve insani konuları ele aldığı belirtildi.

açıklamada, “Liderler, bu önemli ortaklığın başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlamak için birlikte çalışmaya devam etme sözü verdiler.”kelime kullanıldı.

Düzensiz göçle mücadele hükümetin 5 önceliği arasında

İngiltere Başbakanı Sunak, Manş Denizi’ndeki sistematik olmayan göçle mücadelenin hükümetin 5 önceliği arasında yer aldığını belirtti.

Resmi verilere göre 2022 yılında 45.756 göçmen Manş Denizi’ni geçerek İngiltere’ye ulaştı.

Düzensiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planı

İki ülke arasında İngiltere’deki kaçak göçmenlerin Ruanda’ya gönderilmesine yönelik “Göç ve Ekonomik Kalkınma Ortaklığı Anlaşması” 14 Nisan 2022’de imzalandı.

Ülkedeki insan hakları örgütleri söz konusu anlaşmaya tepki gösterdi. Yargıtay hakimleri 13 Haziran 2022’de göçmen ve sığınmacıları Ruanda’ya götürecek ilk uçuşun yapılabileceğine karar verdi.

Gözden kaçırma İngiltere’nin Ruanda’ya göçmen gönderme kararına itiraz kabul edildi Haberin Detayları

Yargıtay: Ülkeye geri dönüş yasaldır

Bireysel başvuruları reddedilen sığınmacıların avukatları, uçuşun başlamasına saatler kala Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurdu.

AİHM, 14 Haziran 2022’de verdiği kararla, uçağın kalkışına dakikalar kala uçuşu durdurdu.

Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesi 19 Aralık 2022’de hükümetin düzensiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planının “yasal” olduğuna karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu