Ekonomi

Hedge fonlar borsadaki yükselişin etkisiyle ilk çeyrekte kazanç sağladı

Hedge fonlar, hisse senetleri, bazı emtialar ve dolardaki artışla olumlu bir ilk çeyrek geçirirken, tahviller daha az parlaklık gösterdi. Goldman Sachs’ın ana aracı kurumundan alınan bir rapora göre, temel hisse senedi uzun/kısa hedge fonları ilk çeyrekte %6,28, sistematik uzun/kısa fonlar ise %11 artış gösterdi. Teknoloji hisselerine odaklanan hedge fonlar da %11,3’lük bir artış gösterdi.

S&P 500 endeksi ise aynı dönemde %9,09 oranında yükselmiştir. Yatırımcılar genellikle piyasa çalkantıları sırasında istikrar ve uygun koşullarda performans için hedge fonlara bakarlar. Meketa’da pazarlanabilir alternatifler başkanı olan Ryan Lobdell, hedge fonların yıla güçlü bir başlangıç yaptığını ve yöneticilerin hisse senetleri ve emtia gibi ralli yapan varlıklara maruziyetlerini artırdığını belirtti.

İlk çeyrekteki hisse senedi rallisi büyük ölçüde faiz oranlarının zirveye ulaştığı algısına bağlandı. Bu olumlu çeyrek performansı, S&P 500’ün %24’lük artışının gerisinde kalmasına rağmen hedge fonların %8,12 artış gösterdiği geçen yılki kazanımların üzerine inşa edildi.

Bu yılki ralli, yaygın olarak “Muhteşem Yedili” olarak anılan büyük teknoloji şirketlerinin ötesine geçerek enerji, finans ve sanayi gibi sektörleri de kapsadı. Vanderbilt Üniversitesi’nin baş yatırım yetkilisi Anders Hall, piyasanın genişlemesinin ve dağılımının artmasının kârlı kısa pozisyonların belirlenmesini kolaylaştırdığını belirtti.

Portföy yöneticileri de getirileri artırmak için ek kaldıraç kullandı. Bakır, altın ve kakao gibi emtialar için rekor fiyatlara bahis oynamak gibi stratejiler işe yaradı. Örneğin, AQR’nin Heliz stratejisi, Avrupa enerji piyasaları ve değirmencilik buğdayında düşüş pozisyonları içeriyordu ve %8,6 kazanç sağladı.

Çeşitli varlıklarda farklı alım satım yöntemleri uygulayan çok stratejili hedge fonlar da yıla iyi bir başlangıç yaptı. Konuya aşina kaynaklara göre, Schonfeld’in amiral gemisi fonu Strategic Partners çeyreği %6,2 kazançla kapatırken, Citadel’in amiral gemisi Wellington fonu %5,75 artış gösterdi.

Gelişmekte olan piyasalara maruz kalmak bazı fonlar için faydalı oldu. Örneğin, Rob Citrone tarafından yönetilen makro hedge fonu Discovery, Latin Amerika’daki uzun pozisyonları ve Çin’deki kısa pozisyonları sayesinde %17 net kazanç bildirdi.

Bununla birlikte, sabit gelir piyasası, Federal Rezerv’in faiz oranlarını düşürmeyi geciktirebileceği beklentilerini yansıtan yükselen ABD Hazine getirileri nedeniyle daha zorlu olmuştur. Citadel’in %2,05 yükselen Küresel Sabit Gelir fonu, firmanın diğer fonlarının altında performans gösterdi. Hall, bu sektördeki küçük kazançları bile bu koşullar altında bir zafer olarak değerlendirdi.

İlk çeyrekteki diğer önemli hedge fon performansları arasında %6,6 ile Coatue, %15,9 ile Bridgewater’ın Pure Alpha, %8,7 ile Third Point Offshore, %6,3 ile Citadel Global Equities, %7,6 ile Citadel Tactical Trading ve %5,9 ile Schonfeld Fundamental Equity yer aldı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu