Ekonomi

Goldman Sachs Türkiye cari açık beklentisini revize etti

Türkiye ekonomisinde son iki yılın en yüksek aylık cari fazlası kaydedilirken, Goldman Sachs cari açığa ilişkin beklentilerini de değiştirdi. Türkiye’de cari açığın artık risk oluşturmadığını belirten Goldman Sachs, açığın daha sürdürülebilir seviyelere doğru ilerlediğine dikkat çekti.

Bloomberght’in raporuna göre Banka, 2023 cari açık/GSYİH varsayımını yüzde 4,8’den yüzde 4,1’e düşürdü. Banka, 2024 yılı için ise piyasa beklentilerinin altında yüzde 1,8 beklediğini açıkladı. Goldman Sachs da değerlendirmesinde, söz konusu tahminlerin birincil gelir açığındaki genişlemeyi de içerdiğini, bunun da “önemli ölçüde artan faiz oranlarının bir sonucu olarak daha yüksek faiz ödemelerini yansıttığını” ifade etti. Banka, önümüzdeki dönemde tahvillere giriş öngörüyor. Banka, değerlendirmesinde, “Cari hesabın artık risk oluşturmayacağını düşünüyoruz. “İleriye dönük olarak iyileşmeye devam etmesini bekliyoruz ve faiz oranlarındaki artışın bunu karşılamak için yeterli finansmanı çekeceğine inanıyoruz” dedi.

İki yılın en yüksek fazlası kaydedildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Pazartesi günü açıkladığı veriler cari dengede iyileşmeye işaret etti. Türkiye’de mevcut istikrar, Eylül ayında dış ticaret açığındaki daralmanın güçlenmesiyle 2021 yılından bu yana ikinci kez fazla verdi.

Mevcut istikrar, Eylül ayında Bloomberg anketinin 1,4 milyar dolarlık beklentisinin üzerinde 1,88 milyar dolar fazla verdi. Ağustos ayında açıklanan 619 milyon dolarlık açık 357 milyon dolara revize edildi. Eylül ayında yıllık cari açık 51,7 milyar dolar oldu. Ağustos ayında yıllık açık 57 milyar dolar olarak açıklandı. Ödeme istikrarı tanımlı dış ticaret açığı, ağustos ayında kaydedilen 7,1 milyar dolarlık açığa kıyasla Eylül ayında ciddi bir düşüş göstererek 3,66 milyar dolara geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu