Haber

Filistin Başbakanı, İsrail’i Filistin’in Yeraltı Sularının Üçte İkisini Ele Geçirmekle Suçladı

RAMALLAH, 28 Kasım (Xinhua) — Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye Pazar günü İsrail’i Filistin yeraltı sularının üçte ikisini ele geçirerek İsrail şehir ve yerleşimlerine yönlendirmekle suçladı.

Resmi bir açıklamaya göre İştiyye, Filistin tarafından Yaşam, Kalkınma ve Barış için Arap Suyu Güvenliği sloganıyla düzenlenen 4. Arap Su Konferansı öncesinde düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

İki gün sürecek konferans Çarşamba günü Mısır’ın başşehri Kahire’de resmen başlayacak.

İştiyye, “İsrail, Filistin’in 800 milyon metreküplük suyunun 600 milyon metreküpünü çalarak bunu kentlerine ve yerleşim yerlerine yönlendiriyor” dedi.

Filistin Başbakanı, ortalama bir İsrailli günde 430 litre su tüketirken, bir Filistinlinin yalnızca 72 litre su tükettiğini, bunun dünya ortalaması olan 120 litreden çok daha az olduğunu kaydetti.

İştiyye, İsrail’in 1967’den sonra, ” Batı Şeria’da Filistin kuyularından daha derin su kuyuları kazmaya başladığını, bunun da yeraltı sularının çoğunu kontrol etmesine ve kaynakların kurumasına yol açtığını” söyledi.

İştiyye, İsrail’in bu tıp tedbirlerinin Filistin’deki tarımsal modelin dönüşümünü etkilediğini de sözlerine ekledi.

İsrail, İştiyye’nin tezlerine şimdi karşılık vermedi.

Su, Filistinliler ve İsrailliler ortasında 2014’ten beri durmuş olan barış müzakerelerindeki en değerli mevzulardan biri olma özelliği taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu