Haber

CHP İzmir İl Müdürlüğü Hamza Dağ’ın karşılama törenine tepki gösterdi

CHP İzmir İl Müdürlüğü, AKP İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı adayı açıklanmasının ardından kente gelen Hamza Dağ’ı karşılamak için havalimanında sahne kurulmasına tepki gösterdi. Açıklamada, ” İzmir Valiliği Devletin bir kurumudur. “Valilik parti-devlet mantığıyla, hükümet korkusuyla, partizanlıkla hareket edemez.”

CHP İzmir İl Müdürlüğü, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in genel başkan seçildikten sonra İzmir’e yapacağı ilk ziyaret öncesi karşılama töreni için havalimanında sahne kurulmasına izin vermezken, AKP de havalimanında sahne kurulmasına izin vermedi. AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamza Dağ’ın karşılama töreni için sahneye çıktı. Kuruluşa izin veren İzmir Valiliğine tepki gösterdi.

“BİZE YASAK İDDİ”

CHP İzmir İl Müdürlüğü’nden bugün yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Devletin adaletinin, eşitliğinin, liyakatinin ve tarafsızlığının çok arandığı AKP hükümetlerinde parti devleti anlayışının valilikleri devraldığına İzmir’de bir kez daha tanık olduk. 7 Kasım 2023’te Sayın Genel Başkanımız Özgür Özel İzmir’e geldi. Başkan seçildikten sonra ilk kez organizasyonumuzu ve İzmir halkını İzmir Adnan Menderes Havalimanı VIP çıkışında ağırladık.Sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşlarımıza hitap edebilmesi için portatif bir sahne kurmak istedik. Bu karşılamaya katılanlar vardı.Bu sahnenin kurulması ve liderimizin İzmirlilere hitabı şuydu: “Havaalanında sahne kurulamaz ve İzmir Valiliği bunu yasaklar.” Sahneye çıktığımızda kısa bir karşılama ve teşekkür konuşması yapıldı, küçük sahne ve ses sistemi kurulumuna “yasak” gerekçesiyle izin vermedik. Önce havalimanı sorumlu müdürleriyle, ardından vekalet eden Vali Yardımcımızla temasa geçtik. İzmir Valisi adına. Aynı şekilde toplantılarımızda da örgütümüze izin verilmedi ve engellendi. O gün konulan yasağa uyduk, devletin valisinin sözlerine güvendik ve saygı duyduk.

“SAATLERCE ALANDA KULLANDILAR”

Ancak 20 Ocak 2024’te AKP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayını İzmir havalimanında karşılamak için VIP alanının hemen çıkışında büyük bir sahne kurulduğunu gördük. Türkiye Cumhuriyeti Ana Muhalefet Lideri için izin istendi. CHP Lideri’ne ise İzmir Valiliği tarafından “yasak” denilerek verilmedi. Ancak AKP’li bir büyükşehir belediye başkan adayına aynı bölgede saatlerce kullanılan büyük sahneye bakıldığında “Size herhangi bir yasak yok. Sahne kurup miting yapabilirsiniz” denildi. Ayrıca halk ittifakı il liderleri ve milletvekilleri o alanda konuşmalar yaptı ve sahne saatlerce o alanda kullanıldı.

“İZMİR VALİLİĞİNİ TARAFSIZLIĞA VE SORUMLULAR HAKKINDA HAREKETE GEÇMEYE DAVET EDİYORUZ”

İzmir Valiliği devletin kurumudur. Valilik parti devletinin başkanıyla, hükümetin korkusuyla ya da onun yandaşlığıyla hareket edemez. Yasak varsa herkese uygulanmalı, yoksa herkese aynı fırsat verilmeli. Devlet kurumuna ve yöneticilerine yakıştıramadığımız bu tutum, yaklaşan yerel seçimlerde bizi endişelendiriyor. Oyİzmir’de çalışmalarında ve propaganda sürecinde hükümetin yanında yer alacak bir Valilik kurulacak. oy Gergin bir sürece, adaletsizliğe ve eşitsizliğe yol açacaktır. Şimdi havalimanına ilişkin bu ayrımcılığın nedeninin açıklanmasını ve tüm siyasi partilere eşit mesafede olup olmadığına ilişkin Valiliğin cevabını bekliyoruz. “Aynı tavırla iktidar partisinin desteklendiği, İzmir’de iktidar partimize yasak getirilmeye çalışıldığı bir sürece izin vermeyeceğimizi kamuoyuyla paylaşıyor, İzmir Valiliğini tarafsız olmaya ve gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz.” Sorumlular hakkında gerekli işlem yapılır.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu