Ekonomi

Brent petrolün varil fiyatı 93,17 dolar

Brent petrolün varili milletlerarası piyasalarda 93,17 dolardan süreç görüyor.

Dün 95,77 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 93,86 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.20 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,74 azalarak 93,17 dolar oldu. Birebir dakikalarda Batı Teksas tipi (WTI) ham petrolün varili 86,11 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi düşüşte, piyasalarda jeopolitik risklerin yerini talep kaygılarına bırakması tesirli oldu.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarında geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran yaklaşık 5 milyon 835 bin varil düşüş iddia edildiğini açıkladı.

Ülkede tüketici düzeyindeki talebin kıymetli bir göstergesi olan akaryakıt stoklarında ise yaklaşık 1 milyon 700 varil artış öngörüldü.

Dünyanın en büyük petrol üretici ve tüketicisi ABD’nin ham petrol stoklarındaki düşüş öngörüsüne rağmen benzin stoklarındaki artış tahmini, talepte düşüş endişelerine yol açarak fiyatları aşağı yönlü baskılıyor.

ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi petrol stok verileri ise bugün açıklanacak.

Çin’de giderek artan Kovid-19 hadise sayısının salgının en ağır hissedildiği günlerdeki düzeylerde seyretmesi de talebi düşeceği algısı yaratarak fiyatları baskılıyor.

Öte yandan, dün akşam saatlerinde Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne kaynağı bilinmeyen füzelerin düştüğü ve iki kişinin hayatını kaybettiği haberi piyasalarda arz endişelerine neden oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, Endonezya’nın Bali Adası’nda dünya liderleri ile görüşmesinin ardından, şu anda net bir şey söyleyemeyeceğini ancak ellerindeki ilk bilgilerin Polonya’ya düşen füzenin Rusya tarafından fırlatılması mümkünlüğünün düşük olduğunu gösterdiğini belirtmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı da Polonya-Ukrayna sonundaki maksatlara atak yapmadıklarını bildirerek, “Polonya toprağına Rus füzeleri düştüğüne yönelik suçlamalar kasıtlı provokasyondur.” açıklamasını yapmıştı.

Polonya Hükümet Sözcüsü Piotr Müller, askeri birliklerin savaşa hazır olma durumunun artırılmasına karar verildiğini kaydederken, NATO, Polonya’ya füze düşmesine ilişkin haberleri araştırdıklarını açıklamıştı.

Avrupa basınında sabah saatlerinde çıkan haberlere göre Polonya’ya düşen füzelerin Ukrayna hava savunma füzeleri olabileceği istikametindeki haberlerle petrol fiyatlarında gerilemeler yaşanırken, mevzuya ait gelişmeler yakından takip ediliyor.

Ayrıca, Ukrayna üzerinden Macaristan istikametinde petrol götüren Drujba çizgisindeki sevkiyatların durması arz telaşlarına yol açarak fiyatlardaki düşüşü kısıtladı.

Rus petrol boru çizgisi işletmecisi Transneft, Ukrayna’nın, ülke üzerinden Macaristan’a giden Rus petrolünün sevkiyatını durdurduğunu bildirdi.

Açıklamada, Ukrayna tarafının, hatta voltaj düşmesi nedeniyle kelam konusu sevkiyatları durdurduğuna yönelik Transneft’i bilgilendirdiği kaydedildi.

Brent petrolde teknik olarak 93,48 ile 93,79 dolar aralığının direnç, 93,17 ile 92,86 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği söz ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu