Ekonomi

Borsa günü rekorla kapattı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi %0,11 artışla günü tüm zamanların en yüksek günlük kapanışı olan 6.695,14 puandan kapatarak en yüksek seviye rekorunu 6.807,95 puana getirdi.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 7,35 puan artarken, toplam işlem hacmi 136,4 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 0,56 yükselirken, holding endeksi yüzde 0,59 değer kaybetti. Şube endekslerinin ortasında en çok kazandıran yüzde 6,17 ile elektrik olurken, en çok gerileyen yüzde 2,90 ile menkul kıymetler ve yatırım iştirakleri oldu.

Analistler, küresel borsaların ABD, Avrupa ve Japonya merkez bankalarının para politikası kararlarının açıklanacağı haftaya temkinli başladığını, enflasyon ve durgunluk ikileminin varlık fiyatları üzerindeki etkisinin devam ettiğini belirtti.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Çarşamba günü açıklayacak para politikası kararları ve toplantı sonrası Fed Lideri Jerome Powell’ın yönlendirmesinin yatırımcıların odağına yerleştirildiğini, Banka’nın bu toplantının prestijiyle “şahin” adımlarına son verip vermeyeceği konusunda hala soru işaretleri olduğunu söyledi.

Para piyasalarında fiyatlamalarda Fed’in politika faizini 25 baz puan artıracağı kesinleşirken, 20 Eylül’deki toplantıda yüzde 86 olasılıkla politika faizinin sabit tutulacağı öngörülüyor.

Analistler, yurt içi gözün bu hafta Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Hafize Gaye Erkan tarafından açıklanacak olan yılın 3. Enflasyon Raporu’na çevrildiğini belirterek, Erkan’ın sözlü yönlendirmesinden gelecek mesajların yurt içi piyasalarda oynaklığı artırabileceğini vurguladı.

Yarın iç piyasada reel sektör güven endeksi ve kapasite kullanım oranının, Almanya’da Ifo İş Ortamı Güven Endeksi’nin, ABD’de tüketici inanç endeksinin ve Richmond Fed sanayi endeksinin takip edileceğini belirten analistler, teknik olarak BIST 100 endeksi 6.800 ve 6.900 seviyelerinin direnç, 6.600 ve 6.500 puanlarının dayanak noktası olduğunu kaydetti.

akhisar-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu