Haber

Bakan Hulusi Akar: “Türkiye makul, mantıklı ve istikrarlı bir dış politika izliyor”

Cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı kış tatbikatının seçkin gözlemci gününde bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin makul, mantıklı ve istikrarlı bir dış politika izlediğine dikkat çekti.

Yunanistan’ın uluslararası anlaşmalara aykırı olarak adaları silahlandırdığını hatırlatan Akar, “Yunanistan’ın bizim barış ve diyalog davetimize karşılık suni ittifaklar peşinde koşmasının ve beyhude silahlanma çabalarının ittifak ve komşuluk ruhuna aykırı olduğunu görüyoruz. Bunları bekliyoruz. Bunları da anlamak için “Yunanistan’ı tehdit etmemiz söz meselesi değil. Uluslararası hukuk ve uygun komşuluk çıkarları çerçevesinde ne yapılması gerekiyorsa onu söylüyoruz. Türkiye kimse için bir tehdit değil, Türkiye güçlü, güvenli ve aktif bir müttefik. Ne Kıbrıs’tayız, ne Ege’de. Ne Kıbrıs’tayız, ne Ege’de. Doğu Akdeniz’de hiçbir oldubittiye izin vermedik, bundan sonra da izin vermeyeceğiz.”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Akar, “İsveç ve Finlandiya’nın Madrid’de imzalanan muhtıraya göre hareket etmesi gerekiyor. Oradaki teröristlerin terörle mücadele kapsamında Türkiye’ye iadesi bu muhtıranın doğal bir sonucudur. anlayışın, herkesin bunu görmesi gerekir.” Bunu bekliyoruz. Teröristler desteklendiği, taahhütler yerine getirilmediği ve ihracat kısıtlamaları devam ettiği müddetçe Türkiye’nin buna hiçbir şekilde evet demesi mümkün değil” dedi.

Bakan Hulusi Akar daha sonra şunları söyledi:

“Her zaman söylediğimiz gibi tek hedefimiz teröristler, sınırlarımızı ve vatandaşlarımızı terörden korumak için çaba harcıyoruz, bir yandan da yeni bir mülteci akını istemediğimizi belirttik, üzerimize düşeni yapıyoruz. en iyisi Suriyeli kardeşlerimizi kendi topraklarında tutmak.Önümüzdeki günlerde refah,güvenlik ve huzuru sağlayacağız.Türkiye’deki Suriyeli kardeşlerimizin topraklarına ve evlerine dönmeleri için çaba sarf ettiğimizi gündeme getirdik. güvenliğin sağlanmasına bağlı olarak güvenli, gönüllü ve onurlu bir şekilde.Ayrıca hem Suriye’de hem de Türkiye’de birlikte olduğumuz Suriyeli kardeşlerimiz var ve onlarla birlikte çalışıyoruz.Bizim için asla söz konusu değil. zorlaştıracak rastgele bir şey yapmak veya söylemek.” – KARS

haber-karabaglar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu