İş

Avrupa teknoloji hisseleri ECB kararı öncesinde piyasayı canlandırdı

Avrupa hisseleri Çarşamba günü yükseliş yaşadı ve teknoloji sektörü kazançlara öncülük etti. STOXX 600 endeksi bir önceki seanstaki %0,5’lik düşüşün ardından toparlanarak %0,8 artışla kapandı. Teknoloji hisseleri %3,7’lik artışla son dört ayın en güçlü tek günlük performansına imza attı.

Ralliye, hisseleri %8,1 oranında yükselen Hollandalı yarı iletken ekipman üreticisi ASML (AS:ASML) öncülük etti. Bu sıçrama, ASML’nin CFO’su Roger Dassen’in yorumlarına atıfta bulunan bir Jefferies analistinin raporunu takip etti. Dassen, gelecek çeyreklerde önemli bir müşteri olan TSMC’den gelecek potansiyel siparişler konusunda iyimser olduğunu ifade etti.

BE Semiconductor Industries ve ASMI gibi yarı iletkenlerle ilgili diğer şirketlerin hisseleri de %4,7 oranında artış gösterdi.

Yatırımcıların dikkati şimdi Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Perşembe günü açıklayacağı faiz kararına çevrilmiş durumda. Analistler, borçlanma maliyetlerinin mevcut %4 seviyesinden 25 baz puan düşürülmesini bekliyor. J.P. Morgan Varlık Yönetimi’nde küresel faiz portföyü yöneticisi olan Jason Davis, beklentileri yorumlarken, ECB’nin yılın geri kalanı için faiz indirimlerine ilişkin ileriye dönük yönlendirmesine odaklanılacağını belirtti. Davis, gelecekteki kararların muhtemelen şu anda %4,1 olan hizmet enflasyonunun düşmeye başlayıp başlamadığına bağlı olacağını vurguladı.

İlgili ekonomik haberlerde, son anketler Euro bölgesi iş faaliyetlerinin Mayıs ayında son bir yılın en hızlı büyümesini gösterdiğini ve hizmet sektöründeki genişlemenin imalat sektöründeki daralmayı geride bıraktığını ortaya koydu.

Slovak Merkez Bankası politika yapıcılarından Peter Kazimir, bankanın finansal istikrar raporunda ECB’nin ilk faiz indirimine yaklaştığını ve enflasyonun olumlu bir yörüngede olduğunu öne sürerek ileriye dönük havaya katkıda bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, özel sektör işe alımlarının Mayıs ayında son dört ayın en düşük seviyesine gerilediğini ortaya koyan veriler, dünyanın en büyük ekonomisinde iş piyasasının soğuduğuna işaret etti.

Perakende sektöründe, Zara’nın ana şirketi Inditex, ilkbahar/yaz koleksiyonlarının son satışlarında artış olduğunu bildirdikten sonra hisselerinin %3,7 oranında arttığını gördü.

Buna karşılık, İngiliz indirimli perakendecinin 2023/24 dönemi için %9,7’lik bir kazanç artışı bildirerek piyasa beklentilerine uyum sağlamasına rağmen, analistlerin mevcut ticari güncellemelerin veya önümüzdeki yıl için kesin bir rehberliğin eksikliğine işaret etmesiyle B&M’in hisseleri %7,3 oranında düştü.

Bu arada, Elekta’nın hisseleri, radyasyon terapisi ekipmanı üreten İsveçli şirketin dördüncü çeyrek karında beklenenden daha büyük bir düşüş bildirmesinin ardından %18 oranında düştü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu