Ekonomi

Avrupa hisse senetleri 30 yılın en iyi Ocak performansına doğru ilerliyor

Investing.com – Avrupa hisse senetleri -Ibex 35, CAC 40, DAX…- Çarşamba günü yükseliş var ve yatırımcılar kurumsal faiz raporlarının yanı sıra ekonomik gelişmelere yön verecek çeşitli makro bilgileri dört gözle bekliyor.

Renta 4 (BME:RTA4) teknik analisti Eduardo Faus’a göre, “2023, borsaların durgunluğun sonuçları gibi birçok ekonomik zorlukla karşı karşıya kalacağı bir yıl olacaksa, yılın ilk birkaç ayı endişe verici bir şekilde geçti. iyimser Avrupa’nın ana endeksleri ayın ilk yarısı kadar kısa “Ay sonuna kadar 11 işlem günü ile bu, Eurostoxx 50 için otuz yılın açık ara en iyi Ocak ayı.”

“Şimdi soru, temkinli davranarak hata yapıp yapmadığımız ve piyasanın ‘Fed ile savaş’ argümanını şaşırtmaya devam edip etmeyeceği ve Ibex 35 gibi endekslerde uzun vadeli bir trendin tersine dönmesine yol açıp açmayacağı. ters yönde hareket etmeye başlayabilir ve Euro Stoxx 50Faus, Dax 40 veya Ibex 35 gibi endekslerdeki 2021-2022 zirveleri gibi değerli teknik direnç karşısında önümüzdeki aylarda bir önlem düzeltme sürecine başlayabilir” diye ekliyor Faus.

Link Securities’e göre, “Bu piyasaların lehine çalışmaya devam eden bazı faktörler var. Bunlar: i) esas olarak enerji fiyatlarındaki düşüş nedeniyle enflasyondaki yavaşlama; ii) bunun sonucunda tahvil getirilerindeki düşüş ve yatırımcıların tercih ettiği varlıklara yönelik tahviller ve iii) Yatırımcıların, Çin’in Covid-19 ile mücadele stratejisinde uyguladığı sert önlemlerin Çin ekonomisi üzerindeki etkisi açısından en kötünün geride kaldığına ve Çin’deki büyümenin Çin ekonomisi artık hızlanmaya başlayacak.”

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) önümüzdeki Mart ayından itibaren faiz artırım oranlarını düşürebileceği yönündeki söylentiler de yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Bankinter’e (BME:BKT) göre, “AMB üyelerinden herhangi birinin onay veya reddine odaklanılıyor. Lagarde yarın Davos’ta konuşacak.”

HABER: Laura Sanchez

cubuk-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

koşuyolu evden eve nakliyat
Başa dön tuşu