Ekonomi

Atomexpo 2022 Forumu’na Katılan Uzmanlar Maviyi Geleceğin Ekonomisinin Rengi Olarak Nitelendirdi

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 12. Milletlerarası ATOMEXPO 2022 Forumu’na katılan uzmanlar “Mavi Ekonomi: Sürdürülebilir Bir Gelecek için Devlet, İş Dünyası ve Bilim” başlıklı yuvarlak masa toplantısında okyanus iktisadının geliştirilmesine yönelik perspektifleri ve karşılaşılan zorlukları tartıştı.

Foruma katılan Hindistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’dan uzmanlar mavi ekonomiyi geleceğin iktisadı olarak nitelendirerek mavi iktisadın global niteliği, hudut ötesi yapısı ve hükümet, iş dünyası ve bilim ortasında bir iş birliği platformu haline gelmesi için eşsiz bir fırsat olduğunun altını çizdiler.

Forumda kelam alan Rusya Federasyonu Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı Çok Taraflı Ekonomik İş Birliği ve Özel Projeler Departmanı Yöneticisi Natalia Staparan ve Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Deniz Araştırmaları Merkezi İcra Yöneticisi Nikolay Shabalin, mavi iktisatta milletlerarası iş birliği, deniz alanlarının çevresel idaresi, su projelerinin finansmanı ve dijital mevzulara değindi.

Ulusal Oşinografi ve Balıkçılık Enstitüsü (Mısır) Fizikî Oşinografi Profesörü Muhamed Ahmed Said de konuşmasında, Mısır ve öteki Afrika ülkelerinin tecrübelerinden bahsederek mavi iktisadın gelişiminin en kıymetli taraflarını şu sözlerle lisana getirdi: “Sürdürülebilir balıkçılık, su ürünleri yetiştiriciliği, denizde yenilenebilir enerji ve deniz taşımacılığı gibi mavi ekonomi projelerine yatırım yaparken ekonomik kalkınma ile deniz ekosistemlerinin sürdürülebilirliği arasında bir denge kurmak çok önemlidir. Deniz kaynaklarının yönetiminde çevre odaklı bir yaklaşım benimseyebilmeleri için gelişmekte olan ülkelerin desteklenmesi gereklidir.”

Birla Teknoloji ve Bilim Enstitüsü Beşerî ve Toplumsal Bilimler Fakültesi’nden Doçent Rudra Prasad Pradhan de konuşmasında “mavi ekonomi”nin geliştirilmesinde öncülerden biri olan Hindistan’ın tecrübelerine değinerek şunları söyledi: “40 ülkenin hudutlarını çizen Hint Okyanusu, 70 milyon km²den fazla bir alanı kaplamaktadır. Okyanus, petrol eserleri de dahil olmak üzere çeşitli mallar için ana ulaşım arteridir. Hintçede ‘okyanus’ sözü, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin Ekonomik Büyüme ve Herkes için Müreffeh Bir Toplum (SAGAR) vaadiyle aynı kelimedir. Hint Okyanusu’nun merkezinde yer alan Hindistan, bunu kalkınma ve kapsayıcı ekonomik büyüme için fırsatlar sunan kritik bir su kaynağı olarak görmektedir.” Forumda kelam alan DP World Mali İşlerden Sorumlu Lider Yardımcısı Raj Jeet Singh Vallia da milletlerarası tecrübelerini paylaşarak, “DP World mavi iktisada değerli bir katkıda bulunuyor. Şirketin bu alandaki öncelikleri ortasında okyanus sıhhatinin korunması, kirliliğin önlenmesi ve biyoçeşitliliğin korunması yer alıyor” dedi.

Yuvarlak masa toplantısında konuşan Rusya Devlet Nükleer Güç Kuruluşu Rosatom’un İş Geliştirme Yöneticisi Ekaterina Lyakhova şu tabirleri kullandı: “Rosatom için ‘mavi ekonomi’ konusu, bilhassa de Kuzey Kutbu’nun gelişimi söz konusu olduğunda büyük önem taşıyor. Ekonomik faydaların azami düzeye çıkarılması ile bölgenin biyosferinin korunması arasında bir denge bulunması mühimdir. Bununla beraber sadece Kuzey Kutbu’nda değil, başka deniz alanlarında da yalın bir ekonomik kalkınma modeli geliştirmek için bilim, devlet ve iş dünyasını bir ortaya getirecek sistemler bulmak gerekecek.”

“Mavi Ekonomi”, gemicilik, liman altyapısı, gemi üretimi ve gemi tamiri, açık deniz inşaatı ve tarama, açık deniz gaz ve petrol çıkarma, denizcilik Ar-Ge ve eğitim, balıkçılık ve deniz eserleri sürece üzere klasik ve gelişmekte olan sanayileri içeriyor.

Dünyadaki okyanus varlıklarının kıymetinin 25 trilyon dolar olduğu varsayım ediliyor. “Mavi Ekonomi” 3 milyardan fazla insanı destekliyor ve dünyanın 7. büyük iktisadı olma özelliğini taşıyor. Her yıl büyüklüğü artan kelam konusu iktisadın 2030 yılına kadar 3 trilyon dolara ulaşması bekleniyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu